طرح درس روزانه علوم پایه پنجم آشنایی باتغییرات مواد
نام درس: علوم موضوع درس: آشنایی با تغییرات مواد مدت جلسه
تعداددانش آموز ان کلاس پنجم نام مدرسه |
مشخصات کلی |
|
:آشنایی با تغییرات مواد
|
هدفهای کلی درسی ورفتاری |
|
زمان |
1- مواد تغییر می کنند در بعضی از تغییرات خواص مواد تغییرو در بعضی خواص مواد تغییرنمی کنند- تغییرات مواد همیشه به یک صورت نیست- تغییرات مواد فیزیکی یا شیمیایی هستند |
رئوس مطالب |
|
1- با جمع آوری اطلاعات به برخی از خاصیت های مواد پی ببرند 2- با مشاهده ی تغییرات مواد ویژگی های آنها را تعیین کنند اهداف جزئی 3- با ویژگی های تغییر فیزیکی آشنا شوند- با ویژگی های تغییر شیمیایی آشنا شوند |
هداف جزئی |
|
در پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود : - به مطالعه ی تغییرات مواد علاقه مند شوند- با مقایسه ی خاصیت های یک ماده قبل و بعد از یک نوع تغییر با ویژگی های این تغییر آشنا شوند-با انجام فعالیت های مختلف مواردی را که در آن خواص ماده حفظ می شود و مواردی را که در آن ماده خواص خود را از دست می دهد تجربه کند- بتوانند تغییرات فیزیکی و شیمیایی را تعریف کنند و برای آنها مثال بزنند -با انجام فعالیت های مختلف مواردی را که در آن خواص ماده حفظ می شود و مواردی را که در آن ماده خواص خود را از دست می دهد تجربه کند |
اهداف رفتاری |
|
بحث گروهی - پرسش و پاسخ - آزمایشی -سخنرانی |
روش تدریس |
|
ماژیک - تخته - کاغذ - شکر- آب - بشر- سرکه - جوش شیرین - بادکنک - بطری - چند تصویر از تغییرات در طبیعت و فضا |
رسانه های آموزشی |
|
سلام واحوال پرسی - حضور و غیاب -توجه به حالات روحی و روانی دانش آموزان- آماده کردن جو کلاس برای شروع درس |
فعالیتهای قبل از تدریس |
|
1- دانش آموزان باید بتوانند مواد را تعریف کنند- دانش آموزان باید بتوانند چند ماده نام ببرند- دانش آموزان باید بتوانندمواد را از هم جدا کنند |
تعیین رفتار ورودی |
|
1- آیا می دانید ماده چیست؟- آیا می توانید چند ماده نام ببرید -آیا می توانید بگویید تغییریعنی چه؟- آیا جنس مواد مختلف با هم فرق دارند؟5- آیا ممکن است ماده ای به ماده ای دیگر تبدیل شود؟ |
ارزشیابی تشخیصی |
|
آیا تا به حال مادران خود را در حال پخت غذا دیده اید؟ آیا تا به حال توجه ککرده اید که چرا مواد اولیه ی غذا در پایان تغییرمی کنند؟ |
ایجاد انگیزه وآماده سازی |
|
1- ماده را تعریف می ککنیم . 2- با کمک دانش آموزان چند مثال برای ماده می زنیم. -چند جمله که کلمه ی (تغییر) در آنها به کار رفته باشد مثال می زنیم. - می پرسیم تغییریعنی چه ؟- آیا میتوانید با (تغییر) جمله بسازید؟- شکل کتاب را به آنها نشان می دهیم و در مورد آن سوؤال می پرسیم - چند تغییر شیمیایی و فیزیکی را مثال بزنندو ما جدولی می کشیم و مثالها را در آن می نویسیم و هر دو تغییر را توضیح می دهیم- از دانش آموزان می خواهیم با تغییر فیزیکی و شیمیایی جمله بسازند. - از دانش آموزان می خواهیم با تغییر فیزیکی و شیمیایی جمله بسازند. - انجام فعالیت فکر کنید به صورت گروهی - انجام آزمایش ها توسط دانش آموزان و نتیجه گیری از آنها |
ارائه درس جدید |
|
در حین تدریس با پرسیدن سؤالاتی از دانش آموزان انجام می گیرد |
ارزشیابی تکویینی |
|
درس را با کمک دانش آموزان به صورت خلاصه جمع بندی می کنیم |
جمع بندی کلی |
|
انجام فعالیت جمع آوری اطلاعت در خانه و گزارش به کلاس- نوشتن چند تغییر فیزیکی و شیمیایی در محیط اطراف |
تعیین تکلیف |
|
رفع اشکالات احتمالی دانش آموزان |
وقت آزاد |