سفارش تبلیغ
صبا ویژن

(وبلاگ علمی وآموزشی مـــعلم درمقطع ابتدایی)

طرح درس روزانه علوم پایه پنجم آشنایی باتغییرات مواد

نام درس:    علوم                                 موضوع درس:       آشنایی با تغییرات مواد             مدت جلسه

 

تعداددانش آموز ان                                  کلاس     پنجم                      نام مدرسه

 

مشخصات

    کلی

                                      :آشنایی با تغییرات مواد                                                                                      

      

هدفهای کلی

درسی ورفتاری

زمان

 1- مواد تغییر می کنند در بعضی از تغییرات خواص مواد تغییرو در بعضی خواص مواد تغییرنمی کنند- تغییرات مواد همیشه به یک صورت نیست- تغییرات مواد فیزیکی یا شیمیایی هستند

رئوس مطالب

 

1- با جمع آوری اطلاعات به برخی از خاصیت های مواد پی ببرند 2- با مشاهده ی تغییرات مواد ویژگی های آنها را تعیین کنند اهداف جزئی 3- با ویژگی های تغییر فیزیکی آشنا شوند- با ویژگی های تغییر شیمیایی آشنا شوند

هداف جزئی

 

  در پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود  : -  به مطالعه ی تغییرات مواد علاقه مند شوند- با مقایسه ی خاصیت های یک ماده قبل و بعد از یک نوع تغییر با ویژگی های این تغییر آشنا شوند-با انجام فعالیت های مختلف مواردی را که در آن خواص ماده حفظ می شود و  مواردی را که در آن ماده خواص خود را از دست می دهد تجربه کند-  بتوانند تغییرات فیزیکی و شیمیایی را تعریف کنند و برای آنها مثال بزنند

-با انجام فعالیت های مختلف مواردی را که در آن خواص ماده حفظ می شود و  مواردی را که در آن ماده خواص خود را از دست می دهد تجربه کند

        اهداف رفتاری

 

بحث گروهی - پرسش و پاسخ - آزمایشی -سخنرانی

روش تدریس

 

ماژیک - تخته - کاغذ - شکر-  آب  - بشر- سرکه - جوش شیرین - بادکنک  - بطری -  چند تصویر از تغییرات در طبیعت و فضا

رسانه های آموزشی

 

سلام واحوال پرسی -  حضور و غیاب -توجه به حالات روحی و روانی دانش آموزان- آماده کردن جو کلاس برای شروع درس

فعالیتهای قبل از تدریس

 

1- دانش آموزان باید بتوانند مواد را تعریف کنند- دانش آموزان باید بتوانند چند ماده نام ببرند- دانش آموزان باید بتوانندمواد را از هم جدا کنند

تعیین رفتار ورودی

 

1- آیا می دانید ماده چیست؟- آیا می توانید چند ماده نام ببرید -آیا می توانید بگویید تغییریعنی چه؟- آیا جنس مواد مختلف با هم فرق دارند؟5- آیا ممکن است ماده ای به ماده ای دیگر تبدیل شود؟

ارزشیابی تشخیصی

 

آیا تا به حال مادران خود را در حال پخت غذا دیده اید؟ آیا تا به حال توجه ککرده اید که چرا مواد اولیه ی غذا در پایان تغییرمی کنند؟

ایجاد انگیزه وآماده سازی

 

1- ماده را تعریف می ککنیم . 2- با کمک دانش آموزان چند مثال برای ماده می زنیم. -چند جمله که کلمه ی (تغییر) در آنها به کار رفته باشد مثال می زنیم. - می پرسیم تغییریعنی چه ؟- آیا میتوانید با (تغییر) جمله بسازید؟- شکل کتاب را به آنها نشان می دهیم و در مورد آن سوؤال می پرسیم - چند تغییر شیمیایی و فیزیکی را مثال بزنندو ما جدولی می کشیم و مثالها را در آن می نویسیم و هر دو تغییر را توضیح می دهیم- از دانش آموزان می خواهیم با تغییر فیزیکی و شیمیایی جمله بسازند. - از دانش آموزان می خواهیم با تغییر فیزیکی و شیمیایی جمله بسازند. - انجام فعالیت فکر کنید به صورت گروهی - انجام آزمایش ها توسط دانش آموزان و نتیجه گیری از آنها

ارائه درس جدید

 

در حین تدریس با پرسیدن سؤالاتی از دانش آموزان انجام می گیرد

ارزشیابی تکویینی

 

درس را با کمک دانش آموزان به صورت خلاصه جمع بندی می کنیم

جمع بندی کلی

 

انجام فعالیت جمع آوری اطلاعت در خانه و گزارش به کلاس- نوشتن چند تغییر فیزیکی و شیمیایی در محیط اطراف

تعیین تکلیف

 

رفع اشکالات احتمالی دانش آموزان

وقت آزاد